Haberler

Schengen Vize Başvurusu Sistem Değişikliği Eylül 2014 - 01 Ekim 2015


25 Eylül 2014 tarihi itibariyle tüm Schengen ülkeleri; Biyometrik Veri Alımı ( parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapacaklardır.

Bu sistemle birlikte, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak ilk başvurularda (daha önce schengen vizesi alınmış olsa bile) başvuru sahibinin randevu saatinde şahsen Konsoloslukta/Vize Başvuru Merkezinde bulunması gerekecektir. 5 yılda bir alınacak olan biyometrik veriler, Vize Başvuru Sisteminde muhafaza edilecek ve bu dönemde yapılacak diğer Schengen başvurularında misafirin tekrar başvuruya gelmesine gerek kalmayacaktır.

Parmak izi sisteminin devreye sokulma süreci ve ardından devreye girdikten sonra konsoloslukların başvuru alımlarında yavaşlama ve randevu taleplerinde yoğunluklar olabileceğini öngörüyoruz. Bu geçiş sürecinde; randevu süresi ile ilgili sıkıntılar oluşmaması ve seyahatlerinizin aksamaması için, Schengen vize ihtiyacı olan misafirlerimizin vize işlemlerinin normal başvuru sürecinden daha uzun süreceğini göz önüne alarak başvuru yapmalarını tavsiye ederiz.

Bu sisteme geçiş tarihinde herhangi bir değişiklik olursa, konuyla ilgili bilgilendirme yapılacaktır.